F1: Vad täcker ASTM B407 specifikt för UNS N08800-rör, och hur skiljer det sig från andra Incoloy 800-rörstandarder?
A:ASTM B407 (och dess ASME-motsvarighet SB407) är den primära standardspecifikationen för sömlöst nickel-järn-kromlegeringsrör avsett för allmänt korrosionsbeständigt-och hög-temperaturservice. Att förstå dess omfattning och begränsningar är avgörande för korrekt materialval.
Vad ASTM B407 omfattar:
ASTM B407 kåporsömlöst röri tre UNS-beteckningar: N08800 (standard Incoloy 800), N08810 (Incoloy 800H) och N08811 (Incoloy 800HT). Specifikt för UNS N08800 definierar standarden:
| Parameter | ASTM B407-krav för UNS N08800 |
|---|---|
| Produktform | Sömlös (inget svetsat rör under denna specifikation) |
| Tillverkningsprocess | Extruderad, roterande genomborrad eller kalldragen |
| Värmebehandling | Lösning glödgad (980-1050 grader / 1800-1920 grader F), snabb kylning |
| Storlekar täckta | 1/8" till 12" NPS (nominell rörstorlek) |
| Väggtjockleksscheman | Sch 5S, 10S, 40S, 80S och anpassade |
| Toleranser | Per ASME B36.19 (standard) eller B36.10 (tung vägg) |
| Märkning | Värmenummer, storlek, schema, UNS N08800, ASTM B407 |
Viktiga skillnader – ASTM B407 vs. andra standarder:
| Standard | Produktform | Primär tillämpning | Nyckelskillnad från B407 |
|---|---|---|---|
| ASTM B407 | Sömlöst rör | Allmän processrörledning, hög temperatur | Det bredaste storleksintervallet (upp till 12") |
| ASTM B163 | Sömlöst rör | Värmeväxlare och kondensorrör | Snävare toleranser, mindre diametrar (<3") |
| ASTM B408 | Stång och spö | Maskinbearbetade komponenter | Ej rör/rörform |
| ASTM B409 | Tallrik, plåt, remsa | Kärl, foder, formade komponenter | Platta produkter, inte rör |
| ASTM B829 | Allmänna krav | Tillägg B407, B163 | Inga materialegenskaper; täcker dimensioner, NDU |
Varför ASTM B407 för UNS N08800 ofta specificeras:
Kodigenkänning:ASME SB407 är erkänt i ASME Boiler and Pressure Vessel Code (avsnitt II, del B). Detta gör att rör kan användas i tryckkärl och rörsystem.
Storlekstillgänglighet:Till skillnad från B163 (som fokuserar på värmeväxlarrör med liten-diameter) täcker B407 standardrörstorlekar upp till 12" NPS, lämpliga för huvudprocesslinjer.
Schemaflexibilitet:Väggtjocklek kan specificeras som standardscheman (Sch 5S till 80S) eller som anpassad (minsta vägg) för viktminskning.
Kostnads-effektivitet:För icke-värmeväxlare-tillämpningar (enkla processöverföringslinjer) är B407-toleranser mindre krävande än B163, vilket minskar tillverkningskostnaderna.
Begränsningar för ASTM B407 (vad den INTE omfattar):
Svetsat rör:Använd ASTM B705 eller B710 för svetsade Incoloy 800-rör
Rörstorlekar under 1/8" NPS:Använd ASTM B163
Beslag:Använd ASTM B366 för fabrikstillverkade-beslag
Flänsar:Använd ASTM B564 (smide) eller B462 (plåtflänsar)
Förhöjd temperaturkrypdesign:B407 tillåter användning av 800H (N08810) eller 800HT (N08811) för högre kryphållfasthet, men själva standarden tillhandahåller inte krypdata
Rätt ange:
En ofullständig specifikation ("Incoloy 800-rör") kan resultera i:
Svetsat rör istället för sömlöst
Fel betyg (800 vs 800H vs 800HT)
Felaktiga toleranser (B163 om liten diameter, B407 om större)
Komplett specifikationsexempel:
Sömlöst rör, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B407, 4" NPS, Sch 40S, lösning glödgat och betat, 6 000 mm längd. Värmenummer spårbart. Brukstestrapport enligt EN 10204 Typ 3.1.
Sammanfattning:ASTM B407 är den korrekta standarden för UNS N08800 sömlösa rör i storlekar från 1/8" till 12" NPS för allmän process och hög-temperaturservice. För värmeväxlarrör (små diametrar, snävare toleranser) är ASTM B163 det lämpliga valet.
F2: Vilka är de viktigaste kraven på kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper för UNS N08800-rör enligt ASTM B407?
A:ASTM B407 definierar specifika kemiska gränser och minimala mekaniska egenskaper som skiljer UNS N08800 från andra nickellegeringar och säkerställer konsekvent prestanda. Köpare bör verifiera dessa värden på Mill Test Reports (MTR).
Kemiska sammansättningskrav (ASTM B407 för UNS N08800):
| Element | Viktprocent (min) | Viktprocent (max) | Ändamål |
|---|---|---|---|
| Nickel (Ni) | 30.0 | 35.0 | Austenitstabilitet, SCC-beständighet |
| Krom (Cr) | 19.0 | 23.0 | Oxidationsbeständighet, korrosionsbeständighet |
| Järn (Fe) | Saldo (ca. 39.5 min) | - | Kostnadsminskning, strukturell matris |
| Kol (C) | - | 0.10 | Styrka (kontrollerad för 800H/800HT-varianter) |
| Mangan (Mn) | - | 1.50 | Deoxidation, varmbearbetbarhet |
| Svavel (S) | - | 0.015 | Bibehåller duktilitet (lågt S föredras) |
| Kisel (Si) | - | 1.00 | Oxidationsmotstånd (för högt minskar duktiliteten) |
| Aluminium (Al) | 0.15 | 0.60 | Oxidvidhäftning, nederbördsförstärkning |
| Titan (Ti) | 0.15 | 0.60 | Karbidstabilisering, nederbörd |
| Koppar (Cu) | - | 0.75 | Inte specificerat men vanligtvis lågt |
| Fosfor (P) | - | 0.045 | Upprätthåller duktilitet |
Viktiga anmärkningar om kemi:
Al + Ti totalt:0,30 % minimum, 1,20 % max. Denna kombination styr utfällningshärdningssvaret.
Kolskillnad:UNS N08800 tillåter kol upp till 0,10 % utan ett minimum. Om MTR visar kol under 0,05 % är materialet fortfarande N08800. För hög-kryptjänst (över 600 grader), begärN08810 (800H)som kräver kol 0,05-0,10%.
Nickel + järn balans: The high iron content (typically 40-45%) is what makes Incoloy 800 more affordable than Inconel (which has >58 % Ni).
Krav på mekaniska egenskaper (ASTM B407, rumstemperatur):
| Egendom | UNS N08800-krav | Typiskt uppnått värde |
|---|---|---|
| Draghållfasthet (min) | 450 MPa (65 ksi) | 550-650 MPa |
| Avkastningsstyrka 0,2 % offset (min) | 170 MPa (25 ksi) | 200-280 MPa |
| Förlängning i 4D (min) | 30% | 35-45% |
| Hårdhet (typisk, ej specificerad) | Ej specificerat | 140-200 HB / 75-90 HRB |
Draghållfasthet vid förhöjd temperatur (information, krävs ej):
ASTM B407 kräver inte testning av förhöjd temperatur, men typiska värden för designändamål:
| Temperatur | Draghållfasthet (typisk) | Avkastningsstyrka (typisk) |
|---|---|---|
| 400 grader (750 grader F) | 480-580 MPa | 150-220 MPa |
| 500 grader (930 grader F) | 450-550 MPa | 140-200 MPa |
| 600 grader (1110 grader F) | 400-500 MPa | 130-180 MPa |
| 700 grader (1290 grader F) | 300-400 MPa | 100-140 MPa |
Kompletterande mekaniska tester (specificera när det behövs):
| Testa | Standard | När det behövs | Typisk acceptans |
|---|---|---|---|
| Tillplattad test | ASTM B407 | Varje rörstorlek/lot | Inga sprickor efter tillplattning till 2/3 OD |
| Flänstest | ASTM B407 | Små diametrar (<6") | Inga sprickor efter 15 graders blossning |
| Hårdhet (Brinell) | ASTM E10 | Trycktjänst, surgas | Mindre än eller lika med 200 HB (ofta 140-190) |
| Impact (Charpy V-notch) | ASTM E23 | Låg-temperatur eller kärnkraft | Varierar beroende på designkod |
| Kornstorlek | ASTM E112 | Kryptjänstverifiering | ASTM 5-8 typisk (finare än 800H) |
Verifiera MTR-data:
När du får en kvarntestrapport för ASTM B407 UNS N08800-rör:
Kontrollera kolhalten:Bör vara mindre än eller lika med 0,10 %. Om kol är 0,03-0,04 % är materialet fortfarande acceptabelt för N08800 men kommer att ha lägre kryphållfasthet än 800H.
Kontrollera Al+Ti totalt:Bör vara 0,30-1,20 %. Om under 0,30 % kan oxidationsbeständigheten äventyras.
Kontrollera dragvärden:Draghållfastheten bör överstiga 450 MPa; töjningen bör överstiga 30%. Lägre värden indikerar felaktig glödgning.
Leta efter värmebehandlingsförklaring:Bör ange "lösning glödgad vid [temperatur], snabbt kyld." Saknad eller felaktig värmebehandling gör materialet ogiltig.
Hur avslag ser ut:
Carbon >0,10 % → Material uppfyller inte N08800 (kan vara N08810 eller N08811)
Sulfur >0,015 % → Minskad duktilitet, avvisande
Draghållfasthet<450 MPa → Insufficient strength, reject
Förlängning<30% → Brittle, improper anneal, reject
Ingen värmebehandling registrerad → Avvisa (ej spårbar)
Sammanfattning:ASTM B407 definierar UNS N08800 som en nickel-järn-kromlegering med 30-35% Ni, 19-23% Cr, mindre än eller lika med 0,10% C och Al+Ti 0,30-1,20%. Minsta draghållfasthet är 450 MPa, minsta utbyte 170 MPa, minsta töjning 30 %. Verifiera alltid MTR-data mot dessa krav innan röret accepteras.
F3: Vilka är de primära industriella tillämpningarna där ASTM B407 UNS N08800-rör är att föredra framför rostfritt stål eller högre nickellegeringar?
A:UNS N08800-rör upptar en specifik prestandanivå mellan standard rostfria stål (304/316) och hög-nickel-superlegeringar (Inconel 600/625). Att förstå var det ger optimalt värde förhindrar både över-specifikation (betala för onödig prestanda) och under-specifikation (för tidigt misslyckande).
Beslutsmatrix – När ska man välja UNS N08800:
| Miljö | 304/316 SS | UNS N08800 (Incoloy 800) | Inconel 600/625 |
|---|---|---|---|
| Torr luft,<500°C | Godtagbar | Overkill | Onödig |
| Torr luft, 500-650 grader | Marginal (oxidation) | Optimal | Acceptabelt men dyrt |
| Torr luft, 650-815 grader | Misslyckas (skalning) | Optimal | Godtagbar |
| Klorid SCC risk | Misslyckas | Optimal(immun) | Overkill |
| Reducerande syror (H₂SO4, H₃PO4) | Dålig | Måttlig (825 är bättre) | Excellent |
| Hög-temperaturförkolning | Dålig | Bra | Bättre men dyrare |
| Hög-temperatursulfidisering | Dålig | Måttlig (825 bättre) | Bättre |
| Kostnadsindex (316L=1.0) | 1.0 | 2.5-3.5 | 5.0-8.0 |
Primära applikationer för UNS N08800 Pipe:
1. Processrör med hög-temperatur (500-815 grader / 930-1500 grader F)
Exempel:
Varför inte 316L:Över 500 grader bildar 316L tjock, icke-vidhäftande skala; tappar styrkan snabbt
Varför inte Inconel 600:Onödig kostnad (Inconel 600 är 2x priset på Incoloy 800)
Prestanda:Incoloy 800 bibehåller oxidationsbeständighet och användbar styrka till 815 grader
2. Värmeväxlarservice med klorid-innehållande kylvatten
Exempel:Skal-och-rörvärmeväxlare där processvätska är varm (300-500 grader) och kylvatten innehåller klorider (flodvatten, havsvatten)
Varför inte 316L rör:316L misslyckas av kloridspänningskorrosion (SCC) inom månader till 2 år
Varför inte titan eller Alloy C-276:Overkill för de flesta kloridkoncentrationer; 10-20x kostnaden för Incoloy
Prestanda:Incoloy 800's 30-35 % nickel ger nästan immunitet mot klorid SCC
3. Ångöverhettare och eftervärmarrör (kol/biomassakraft)
Exempel:Sekundära överhettarutloppshuvuden vid 600-650 grader
Varför inte låg-legerat stål (P91, P22):Kryphållfasthet otillräcklig över 600 grader i korrosiv rökgas
Varför inte 310 rostfritt:310 är tillgänglig men har lägre tillåten spänning vid 650 grader än Incoloy 800
Prestanda:ASME Sektion I tillåter Incoloy 800 för service till 760 grader med lämpliga spänningsvärden
4. Rörledningar för salpetersyra (upp till 60 grader)
Exempel:Bleacher torns utloppsledningar, syracirkulationsslingor
Varför inte 304L:304L är allmänt acceptabelt för salpetersyra, men Incoloy 800 ger högre korrosionstillåtelse för störda förhållanden
Varför inte zirkonium eller tantal:Extrem overkill för de flesta salpetersyrakoncentrationer
Prestanda:Kromhalten (19-23%) upprätthåller en stabil passiv film i oxiderande salpetersyra
5. Ugnskomponenter och strålningsrörledningar
Exempel:Pigtails, överföringsledningar och grenrör i ångmetanreformatorer (väteproduktion)
Varför inte gjutna material (HK-40, HP-40):Gjutgods har lägre duktilitet och svetsbarhet
Varför inte 310 rostfritt:Incoloy 800 har bättre uppkolningsmotstånd och kryphållfasthet
Prestanda:För temperaturer över 815 grader, uppgradera till 800H eller 800HT (som omfattas av ASTM B407 som N08810/N08811)
Tillämpningar där UNS N08800 INTE rekommenderas:
| Ansökan | Resonera | Bättre val |
|---|---|---|
| Strong sulfuric acid (>50%, >50 grader) | Otillräckligt motstånd (allmän korrosion) | Incoloy 825, Hastelloy C-276 |
| Havsvattenrör (full nedsänkning) | Pittingrisk (PREN ~25) | Incoloy 926, superduplex, titan |
| High-pressure hydrogen (>100 bar, >300 grader) | Väteförsprödningspotential | 316L (lägre Ni, mindre väteinteraktion) |
| Kryogen tjänst (< -100°C) | Ingen fördel jämfört med 304L (högre kostnad) | 304L eller 316L |
| Icke-frätande, låg-temperaturservice | Onödig kostnad | Kolstål eller 304L |
Fallstudie – Raffinaderiluftledning:
Situation:Råenhetsluftledning vid 350 grader, klorider närvarande (1-10 ppm), vått H₂S
304L resultat:Klorid SCC spricker inom 18 månader
UNS N08800 resultat: Service life >10 år utan SCC
Inconel 600 resultat:Också framgångsrik men till 2,5 gånger kostnaden för Incoloy 800
Sammanfattning: ASTM B407 UNS N08800 pipe is optimal for applications requiring a combination of high-temperature resistance (500-815°C), chloride SCC immunity, and moderate corrosion resistance-at a lower cost than full nickel superalloys. It is not intended for severe reducing acids, seawater immersion, or ultra-high temperature (>815 graders) service.
F4: Hur fungerar UNS N08800-rör under ASTM B407 i vätgastjänst, och vilka försiktighetsåtgärder behövs?
A:Vätgasservice vid förhöjda temperaturer och tryck ställer unika materialkrav. UNS N08800 har specifika fördelar och begränsningar jämfört med andra legeringar.
Mekanismer för vätgasskador:
| Mekanism | Temperaturområde | Tryck | Påverkar UNS N08800? |
|---|---|---|---|
| Väteförsprödning (HE) | -50 grader till 150 grader | High (>50 bar) | Låg (austenitisk struktur hjälper) |
| Hög-väteattack (HTHA) | >200 grader | >20 bar | Nej (inga karbider att reagera med H₂) |
| Väte-inducerad sprickbildning (HIC) | Omgivande | Hög, sur service | Nej (NACE MR0175-kompatibel) |
UNS N08800 i Hydrogen Service – Nyckelpunkter:
1. Motstånd mot hög-väteattack (HTHA):
HTHA uppstår när väte reagerar med karbider i stål för att bilda metan, vilket orsakar intern avkolning och sprickbildning. Detta påverkar kol och låg-legerade stål (t.ex. C-0,5Mo, 1Cr-0,5Mo) över 200 grader och 20 bars vätepartialtryck.
UNS N08800 ärimmun mot HTHAdärför att:
Den har inga väsentliga karbidbildande-element som reagerar med väte (kromkarbider är stabila)
Den austenitiska matrisen sönderdelas inte under väteexponering
ASME Section VIII Division 2 tillåter Incoloy 800 för väteservice utan Nelson-kurvans begränsningar som tillämpas på stål
2. Väteförsprödningsmotstånd (HE):
Austenitiska nickellegeringar har i allmänhet god beständighet mot väteförsprödning jämfört med ferritiska stål. För UNS N08800:
| Skick | HE Mottaglighet |
|---|---|
| Glödgad (mjuk) | Låg (bra motstånd) |
| Cold worked (>20 % reduktion) | Måttlig (undvik för högt-tryck H₂) |
| Svetsad utan PWHT | Låg (men kontrollera för vätgassprickor) |
Praktisk riktlinje:För vätgasdrift över 50 bar, specificera glödgat rör (inget kallarbete) och undvik kraftig kallböjning.
3. Vätepermeation och diffusion:
Nickellegeringar har högre vätgasdiffusion än stål. Incoloy 800 tillåter mer vätegenomträngning genom rörväggen än kolstål.
| Material | Vätepermeabilitet vid 300 grader (relativ) |
|---|---|
| Kolstål | 1.0 (baslinje) |
| 316L rostfri | ~0.5 |
| Incoloy 800 | ~2.0 |
| Inconel 625 | ~1.5 |
Inblandning:Om vätegenomträngning är ett problem (t.ex. förhindrande av väteackumulering i en dubbel-väggig rörring) kan Incoloy 800 tillåta mer väteöverföring än rostfritt stål. Detta spelar sällan någon roll för system med enkel-vägg.
4. Kompatibilitet med vätesulfid (H₂S) – Sour Hydrogen Service:
För vätgastjänster som innehåller H₂S (t.ex. hydrotreaters från raffinaderier) gäller NACE MR0175 / ISO 15156.
UNS N08800 äracceptabelt för sur serviceförsedd:
Hårdhet Mindre än eller lika med 35 HRC (glödgad Incoloy 800 är vanligtvis mindre än eller lika med 90 HRB, långt under gränsen)
Inget kallarbete som överstiger 10 % reduktion (om kallbearbetat måste det avlastas)
Försiktighetsåtgärder för ASTM B407 UNS N08800 Pipe in Hydrogen Service:
| Försiktighetsåtgärd | Resonera | Genomförande |
|---|---|---|
| Ange glödgat skick | Kallbearbetat material har högre HE-känslighet | Kräv "lösning glödgad och släckt" på PO |
| Begränsa kallböjning | Böjning framkallar arbetshärdning | Bend with large radius (R ≥ 3D), stress relieve if >10% spänning |
| Kontrollera svetshårdheten | Hårda svetsar kan spricka i H₂ | Använd låg värmetillförsel, ERNiCr-3 fyllmedel, PWHT vid behov |
| Undvik galvanisk koppling | Vätgasladdning kan förekomma vid katodområden | Isolera från mindre ädla metaller i våt H₂S-service |
| Inspektera för ytdefekter | Skåror koncentrerar väte-inducerad stress | 100 % UT eller ET på kritiska linjer |
| Limit temperature >150 grader för högt-tryck | Under 150 grader ökar HE-risken | Om service<150°C and >50 bar H₂, överväg 316L |
Designtillåtna för väteservice:
ASME Section VIII Division 2 (alternativa regler) tillhandahåller designspänningsvärden för Incoloy 800 i vätgastjänst. För typiska förhållanden:
| Temperatur | Maximal Allowable Stress (MPa) – Hydrogen Service | Anteckningar |
|---|---|---|
| 100 grader | 130 | Full styrka |
| 200 grader | 120 | |
| 300 grader | 110 | |
| 400 grader | 95 | |
| 500 grader | 70 | |
| 600 grader | 45 |
Dessa reduceras från luft-servicevärden på grund av väteeffekter vid lägre temperaturer.
Jämförelse – UNS N08800 vs. 316L i Hydrogen Service:
| Parameter | 316L rostfritt | UNS N08800 (Incoloy 800) |
|---|---|---|
| HTHA-resistens | Bra (inga karbider) | Excellent |
| HE-motstånd vid rumstemperatur | Måttlig | Bra |
| HE motstånd vid 300 grader | Bra | Mycket bra |
| Kosta | Lägre | 2,5-3x högre |
| SCC-resistens (om klorider finns) | Dålig | Immun |
| Maximal temperatur (oxidationsbegränsad) | 425 grader | 815 grader |
När ska man välja UNS N08800 över 316L för vätgasservice:
Temperaturen överstiger 425 grader (över 316Ls gräns)
Klorider är närvarande (t.ex. väte från elektrolys med kloridkontamination)
Tjänsten kräver ASME Section I (kraftpanna) eller Section III (nukleär) kodöverensstämmelse
Lång designlivslängd (Incoloy 800 har högre krypmotstånd)
När 316L är tillräckligt:
Vätgasservice under 425 grader
Inga klorider närvarande
Standard raffinaderi vattenbehandlingsrör (där 316L är bevisat)
Sammanfattning:UNS N08800-röret är mycket lämpligt för hög-temperaturväteservice, erbjuder immunitet mot HTHA, god motståndskraft mot väteförsprödning och kompatibilitet med surt väte (H₂S)-service. Specificera glödgat tillstånd, kontrollera kallt arbete och svetsning, och för temperaturer under 150 grader med högt-vätetryck, överväg om 316L är mer kostnadseffektivt-.
F5: Hur ska en köpare verifiera att ASTM B407 UNS N08800-röret uppfyller specifikationen, och vilken dokumentation ska krävas?
A:Verifiering av ASTM B407 UNS N08800-rör kräver ett systematiskt tillvägagångssätt som kombinerar dokumentationsgranskning, oförstörande undersökning och materialtestning. För kritiska tjänster bör köpare inte förlita sig enbart på leverantörsanspråk.
Obligatorisk dokumentation (minst för alla köp):
| Dokumentera | Innehåll | Ändamål |
|---|---|---|
| Brukstestrapport (MTR)enligt EN 10204 Typ 3.1 | Kemi, draghållfasthet, värmebehandling, värmetal | Bevisar att material uppfyller ASTM B407 |
| Intyg om överensstämmelse | Uttalande om att röret uppfyller PO och ASTM B407 | Juridisk certifiering |
| Dimensionell rapport | OD, ID, vägg, rakhet, längd | Verifierar toleranser |
| Packlista | Mängder, värmetal, längder | Tar emot verifiering |
Förbättrad dokumentation (för kritisk eller kodtjänst):
| Dokumentera | Standard | När det behövs |
|---|---|---|
| Typ 3.2 Certifikat(oberoende inspektion) | EN 10204 | Tryckkärl, kärnkraft, offshore |
| NDU-rapporter(UT, ET, RT) | ASTM E213, E309, E94 | Högt-tryck, sur gas, kärnkraft |
| PMI-rapport | XRF enligt ASTM E1476 | Varje rörlängd (rekommenderas alltid) |
| Hårdhetstestrapport | ASTM E18 eller E10 | Sur service (NACE MR0175) |
| Värmebehandlingslogg | Tids-temperaturrekord | Kodstämpling, kryptjänst |
| Spårbarhetsmatris | Värmenummer till rörmärkning | Nuclear, ASME Avsnitt III |
Steg-för-stegsverifiering vid mottagande:
Steg 1 – Dokumentationskontroll
Visar MTR UNS N08800? (inte bara "Incoloy 800")
Är kol mindre än eller lika med 0,10 %? (om lägre, notera för kryptjänst)
Är Al+Ti mellan 0,30% och 1,20%?
Är dragstyrka större än eller lika med 450 MPa, utbyte större än eller lika med 170 MPa, töjning större än eller lika med 30 %?
Anges värmebehandling ("lösning glödgat 980-1050 grader, snabb kylning")?
Stämmer värmenumret på MTR med märkningen på röret?
Steg 2 – Visuell och märkningsinspektion
| Kontrollera | Metod | Godtagande |
|---|---|---|
| Markerar tydlighet | Visuell | Läsbar, permanent (stämpel eller bläck) |
| Markera innehåll | Visuell | Värmenummer, UNS N08800, ASTM B407, storlek, schema |
| Ytans skick | Visuell, 2x förstoring | Inga sömmar, varv, fjäll, gropbildning, djupa repor |
| Slutskick | Visuell | Fyrkantigt skuren, avgradad, inga sprickor |
Steg 3 – Dimensionell verifiering (punktkontroll)
| Parameter | Verktyg | Tolerans enligt ASTM B407 |
|---|---|---|
| OD | Mikrometer | ±0,5 mm för 2" NPS, skalor med storlek |
| Väggtjocklek | Ultraljudsmätare eller stiftmikrometer | -12,5 % min, +15 % max (typiskt) |
| Längd | Måttband | ±3 mm (klipplängder) |
| Rakhet | Raktad | 1 mm per 300 mm (typiskt) |
Steg 4 – Positiv materialidentifiering (PMI)
Uppträda påvarje rörlängd(minst två platser per rör). Handhållen XRF är acceptabel.
Acceptanskriterier:
Ni: 30-35 %
Cr: 19-23 %
Fe: balans (vanligtvis 40-45%)
Mån:<0.5% (distinguishes from 825)
Cu:<0.75%
Röda flaggor på PMI:
Mo >1% → Sannolikt 825 eller annan legering, avvisa
Ni<28% → Possibly 304/310 stainless, reject
Cr<18% → Incorrect alloy, reject
Betydande variation mellan rör i samma parti → Blandade värmer, avslag
Steg 5 – Punktkontroll av hårdhet (valfritt men rekommenderat)
Metod: Rockwell B eller Brinell
Verktyg: Bärbar hårdhetstestare (Leeb eller UCI) för rörytor
Acceptans: Vanligtvis 75-90 HRB (140-190 HB)
If >95 HRB (or >200 HB): Kan vara otillräckligt glödgad eller kallbearbetad
Steg 6 – NDU-verifiering (om specificerat)
| NDE-metod | Standard | Godtagande |
|---|---|---|
| Ultraljud (UT) | ASTM E213 | No indications >1,2 mm ekvivalent |
| Virvelström (ET) | ASTM E309 | No defect signals >50 % av referensen |
| Färgpenetrant (PT) | ASTM E165 | Inga linjära eller rundade indikationer |
Steg 7 – Tillplattad test (om det behövs, destruktivt, på prov)
Skär en ring från en rörände
Platta till mellan parallella plattor tills avståndet=2/3 av den ursprungliga OD
Ingen sprickbildning tillåten
Vad du ska göra om materialet inte kan verifieras:
| Fel | Handling |
|---|---|
| Märkning saknas eller är felaktig | Avvisa; kan inte acceptera ospårbart rör |
| PMI misslyckas (fel legering) | Omedelbart avslag, karantän, meddela leverantör |
| Mått utanför tolerans | Utvärdera: om mindre, begär koncession; om major, avvisa |
| För hög hårdhet | Begär åter-glödgning eller avvisa |
| UT/ET misslyckas | Avvisa; Använd inte för tryckservice |
| MTR ofullständig eller misstänkt | Begär korrigerad MTR; om inte tillhandahålls, avvisa |
Specialfodral – förfalskat material:
Tecken på förfalskning:
Price significantly below market (>30 % lägre)
Leverantören kan inte identifiera råvarukällan
MTR ser generiskt ut (inget värmenummer, generisk signatur)
Märkning säger "Incoloy 800" men inget UNS-nummer
Rörytan har svetsfog (slipad och målad för att dölja)
Handling:Använd inte. Karantän. Meddela leverantören skriftligen. Begär tredje-labbanalys (OES-kemi, draghållfasthet, hårdhet). Gör anspråk. Rapportera till branschorganisation (t.ex. MTI, API).
Tredjeparts-laboratorieverifiering (om tvist):
| Testa | Standard | Information tillhandahållen |
|---|---|---|
| Optisk emissionsspektroskopi (OES) | ASTM E1086 | Fullständig kemi (inklusive C, S, P) |
| Draghållfasthet (rumstemperatur) | ASTM E8/E8M | Styrka, skörd, förlängning |
| Hårdhet (Rockwell eller Brinell) | ASTM E18/E10 | Bekräftar glödgat tillstånd |
| Metallografi (mikrostruktur) | ASTM E407 | Kornstorlek, karbider, faser |
| Tillplattad test | ASTM B407 | Duktilitetsverifiering |
Dokumentationslagring:
| Ansökan | Lagringsperiod |
|---|---|
| Allmän industri | 5 år (eller efter önskemål från kunden) |
| Tryckkärl (ASME) | 10 år (eller fartygets livslängd) |
| Kärnkraft (ASME III) | Växtens livslängd (vanligtvis 40-60 år) |
| Offshore / NACE | 10 år (eller myndighetskrav) |
Sammanfattning – Köparens checklista för ASTM B407 UNS N08800-rör:
| Fas | Handling |
|---|---|
| Beställning | Ange UNS N08800, ASTM B407, storlek, schema, yta, kompletterande tester |
| Före leverans | Begär MTR-granskning, PMI-rapport om möjligt |
| Vid mottagandet | Visuella, märknings-, dimensionskontroller; PMI varje rör |
| Om det är kritiskt | Hårdhet punktkontroll, UT/ET enligt specificerat |
| Om tvist | Tredje-labbanalys |
| Spela in | Behåll all dokumentation enligt myndighetskrav |
Genom att följa dessa verifieringssteg kan köpare med tillförsikt acceptera eller förkasta ASTM B407 UNS N08800-rör, vilket säkerställer att endast kompatibelt, spårbart material kommer in i deras hög-temperatur- eller korrosionsbeständiga-rörsystem.








