Apr 13, 2026 Lämna ett meddelande

Hur ska en köpare verifiera kvaliteten på Incoloy 800 sömlösa rör vid mottagandet?

F1: Hur tillverkas Incoloy Alloy 800 sömlösa rör, och vad gör det överlägset svetsade rör för kritiska applikationer?

A:Incoloy Alloy 800 sömlösa rör tillverkas utan en längsgående svetssöm, vilket erbjuder inneboende integritetsfördelar för högt-tryck, hög-temperatur och korrosiv vätskeservice. Tillverkningsprocessen förvandlar ett fast ämne till ett ihåligt rör genom varmbearbetning och kallbearbetning.

Tillverkningsprocess – sömlöst rör:

 
 
Steg Processbeskrivning Kvalitetskontrollpunkt
1. Smältning och gjutning VIM + VAR (vacuum induction melted + vacuum arc remelted) för premiumkvaliteter; AOD + stränggjutning för standard Kemiverifiering, inklusionskontroll
2. Billetförberedelse Gjutet rund ämne konditioneras (ytslipad för att ta bort defekter) Ultraljudsprovning av ämne
3. Roterande piercing Billet värms upp till 1150-1250 grader, roteras sedan och trycks över en hålpropp för att skapa ett ihåligt skal Väggtjocklekslikformighet
4. Extrudering (valfritt) För mindre diametrar eller svåra legeringar extruderas ämnet genom ett munstycke Ytkvalitet, koncentricitet
5. Kallritning (flera pass) Ihåligt skal dras genom karbidformar över en dorn för att minska OD och vägg Måttnoggrannhet, ytfinish
6. Lösningsglödgning 980-1050 grader (1800-1920 grader F) i kontrollerad atmosfär eller vakuum, följt av snabb kylning (vattensläckning för tjocka väggar) Omkristallisation, karbidupplösning
7. Rätning och skärning Roterande plattång, tillskuren i längd Rakhet, ända fyrkantighet
8. Oförstörande testning Ultraljud (UT) eller virvelström (ET) 100 % av rörvolymen Upptäck inre och ytdefekter
9. Hydrostatisk testning Varje rör trycktestas Läckintegritet

Varför Seamless är överlägset svetsade rör för kritiska tillämpningar:

 
 
Egendom Sömlöst rör (ASTM B407) Svetsade rör (ASTM B705)
Svetssöm Ingen Längssvets finns
Felinitieringsplatser Endast modermetall Svetssöm, värme-påverkad zon (HAZ)
Korrosionsbeständighet Uniform genomgående Potentiell preferensangrepp vid svetsning
Krypstyrka Enhetlig Lägre vid svetsning (grövre fibrer)
Tryckklassificering Högre för samma väggtjocklek Begränsad av svetsfogfaktor
Vätgasservice Excellent Risk för H-försprödning vid svetsning
Cyklisk temperatur Bra termisk utmattningsbeständighet Termiska utmattningssprickor vid svets
NDU-krav Volumetrisk UT (valfritt men rekommenderas) 100 % UT av svetssöm obligatorisk
Maximal storlek Normalt mindre än eller lika med 12" NPS Upp till 24" NPS eller större

Frånvaron av en svetssöm – kritisk fördel:

I sömlösa rör finns det inget:

Värmepåverkad zon (HAZ) med förändrad mikrostruktur

Svetsmetall med annan sammansättning (om fyllmedel används)

Restspänning från svetstermisk cykel

Risk för bristande fusion, porositet eller underskärning

Sensibilisering (utfällning av kromkarbid) från svetsning

Varför detta är viktigt:

 
 
Ansökan Sömlös fördel
High-pressure gas (>100 bar) Ingen svetssöm som brister
Vätgasservice Ingen svetsfara för att väte ska bli spröd
Sur gas (H₂S, NACE) Inga hårda fläckar vid svetsning
Cyclic high-temperature (>500 grader) Ingen termisk utmattningssprickinitiering vid svetsning
Kärnkraftstjänst (ASME III) Kodkrav för de flesta applikationer
Ultra-ren (halvledare, läkemedel) Ingen inre svetssträng för att fånga upp partiklar

Fördelar med kall teckning (mots endast varm färdig):

Kalldragning (flera passager med mellanglödgning) ger:

 
 
Förmån Förklaring
Snävare dimensionstoleranser OD: ±0,05 mm, vägg: ±10 %
Jämnare ytfinish Ljus glödgad yta (Ra mindre än eller lika med 0,8 µm)
Förbättrade mekaniska egenskaper Arbetshärdning sedan omkristallisation förfinar spannmål
Tunnare väggar möjliga Minsta vägg 0,5 mm vs. 2.5 mm varmbearbetad
Bättre koncentricitet Enhetlig vägg runt omkretsen

Specifikation för Seamless Pipe:

Sömlöst rör, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B407, 4" NPS, Schedule 40S, kalldraget, lösningsglödgat och ljusglödgat, 100 % ultraljudstestat enligt ASTM E213. Varje rör hydrostatiskt testat. Brukstestrapporter enligt EN 3.214.

Sammanfattning:Incoloy Alloy 800 sömlösa rör tillverkas genom roterande håltagning eller extrudering av fast ämne, följt av kalldragning och lösningsglödgning. Frånvaron av en svetsfog ger överlägsen integritet för hög-tryck, hög-temperatur, väte, sur gas, kärnkraft och ultra-rena tillämpningar. Även om det är dyrare än svetsade rör, är sömlös det föredragna och ofta obligatoriska valet för kritisk service.


F2: Vilka är de viktigaste ASTM-specifikationerna för Incoloy 800 sömlösa rör, och hur skiljer de sig åt?

A:Flera ASTM-specifikationer täcker Incoloy 800 sömlösa rör, var och en skräddarsydd för specifika applikationer och storleksintervall. Att välja rätt specifikation säkerställer att röret uppfyller de erforderliga dimensionstoleranserna, testnings- och kvalitetsnivåerna.

Primära specifikationer för Seamless Incoloy 800 Pipe:

 
 
Specifikation Titel Primär tillämpning Storleksintervall
ASTM B407 / ASME SB407 Sömlöst rör (nickel-järn-kromlegering) Allmän processrörledning, hög temperatur 1/8" till 12" NPS
ASTM B163 / ASME SB163 Sömlösa kondensor och värmeväxlar-rör Värmeväxlarrör, snäva toleranser 1/8" till 3" OD
ASTM B829 Allmänna krav för rör och rör Tillägg B407, B163 (mått, NDU) Alla storlekar

Detaljerad jämförelse – B407 vs. B163:

 
 
Parameter ASTM B407 (rör) ASTM B163 (rör)
Produktform Rör (standard NPS-storlekar) Rör (exakt OD specificerad)
Typiska storlekar 1/8" till 12" NPS 6 mm till 76 mm OD (1/4" till 3")
Väggtjocklek Schema 5S, 10S, 40S, 80S eller anpassade Specificerat i mm eller tum (t.ex. 1,65 mm)
OD tolerans Per ASME B36.19 (t.ex. ±0,4 mm för 2" NPS) Tätare: ±0,08 mm för OD<25 mm
Väggtolerans ±12,5 % av nominell (minsta vägg) ±10 % av nominellt (genomsnitt)
Ytfinish Inlagd eller ljusglödgad Typiskt ljusglödgad
Tillplattad test Nödvändig Nödvändig
Flänstest För mindre diametrar Nödvändig
Hydrostatiskt test Krävs (varje rör) Krävs (varje rör)
NDU Inte obligatoriskt (men vanligt) Inte obligatoriskt (men vanligt)
Typisk tillämpning Processrörledningar, ugnsöverföringsledningar Värmeväxlare, kondensorer, kylare

När ska B407 (rör) specificeras:

Huvudprocesslinjer i kemiska anläggningar eller raffinaderier

Hög-ugnsrörledningar (pigtails, grenrör)

Ångledningar vid elproduktion

Allmän vätsketransport där NPS-storlekar är standard

ASME B31.3 processrörsystem

När ska B163 (Tube) specificeras:

Skal-och-rörvärmeväxlare (rörsidan)

Kondensorer och kylare

Instrumenteringslinjer

Applikationer som kräver snäva OD-toleranser för rör-till-rörsrullning

Små diametrar (<3" OD)

ASME SB-beteckningar:

SB407är ASME Boiler and Pressure Vessel Code motsvarighet till ASTM B407

SB163är ASME-motsvarigheten till ASTM B163

För ASME-kod-stämplade kärl eller rörsystem, ange SB snarare än ASTM

Kompletterande specifikationer (lägg till vid behov):

 
 
Krav Specifikation När ska läggas till
Ultraljudsundersökning ASTM E213 (lägg till i B407 eller B163) Högt-tryck, väte, sur service
Virvelaktuell undersökning ASTM E309 eller E571 Värmeväxlarslang (upptäcker gropbildning)
Intergranulär korrosionstest ASTM G28 (metod A) Verifiera korrekt lösningsglödgning
Bestämning av kornstorlek ASTM E112 Kryptjänstverifiering
Hårdhetstest ASTM E18 eller E10 Sur gas (NACE MR0175)
Positiv materialidentifiering (PMI) ASTM E1476 Varje rörlängd

Beställningsexempel – Värmeväxlarrör (B163):

Sömlöst rör, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B163, 19,05 mm OD × 1,65 mm vägg × 6000 mm längd. Lösningsglödgad, ljusglödgad finish, 100 % virvelström testad enligt ASTM E571. Tillplattning och flänsprov enligt B163. Hydrostatiskt test till 15 MPa. Brukstestrapporter enligt EN 10204 Typ 3.1.

Beställningsexempel – Processrör (B407):

Sömlöst rör, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B407, 6" NPS, Schedule 40S, lösning glödgat och betat, 6000 mm längd . 100% ultraljudstestad enligt ASTM E213. Hydrostatiskt test till 10 MPa. Varje rör 0 Testrapporter 2 0 PMI-test per 4 EN 3 Mill.

Vanligt misstag – att använda B163 för stora diametrar:

B163 är inte tillämplig för rör över 3" OD. För 4" NPS och större måste B407 användas. Omvänt kan B407-toleranserna vara för lösa för att precisionsrör-till-rullar i värmeväxlare.

Sammanfattning:ASTM B407 är den korrekta specifikationen för Incoloy 800 sömlösa rör i standard NPS-storlekar (1/8" till 12") för allmän process och hög-temperaturrör. ASTM B163 används för värmeväxlare och kondensorrör med mindre -diameter (mindre än eller lika med 3" OD) som kräver snävare toleranser och specifika ytfinishar. För ASME-kodapplikationer, använd SB407 eller SB163. Kompletterande NDU-, korrosions- och hårdhetstest bör specificeras baserat på serviceförhållanden.


F3: Vilka är de typiska applikationerna och industrierna för Incoloy 800 sömlösa rör?

A:Incoloy 800 sömlösa rör specificeras för industrier där kombinationen av hög-temperaturstyrka, oxidationsbeständighet, klorid SCC-immunitet och måttlig korrosionsbeständighet krävs. Den sömlösa konstruktionen är avgörande för kritiska,-högtrycks- eller cykliska tjänster.

Viktiga industrier och tillämpningar:

1. Kemisk och petrokemisk bearbetning

 
 
Ansökan Driftsvillkor Varför Seamless Incoloy 800
Steam metan reformer (SMR) pigtails 750-850 grader, 15-30 bar, H₂-rik Krypstyrka, uppkolningsmotstånd
Etenkrackningsugnsöverföringslinjer 800-900 grader, termisk cykling Termisk utmattningsbeständighet, oxidation
Hydrotreater avloppsrör 400-650 grader, H2 + H2S Vätgasangreppsmotstånd, sömlös krävs för H₂
Rörledningar för salpetersyraväxter <60°C, HNO₃ Passiv filmstabilitet
Fosforsyraindunstare 100-150 grader, H3PO4 + klorider SCC-immunitet, allmän korrosionsbeständighet

2. Kraftproduktion

 
 
Ansökan Driftsvillkor Varför Seamless Incoloy 800
Överhettare och eftervärmarrör 550-650 grader, högtrycksånga Krypstyrka, korrosion vid brandsidan
Värmeåtervinningsånggenerator (HRSG) mellanstegsrör 500-600 grader, termisk cykling Termisk utmattning, ingen svetssöm
Avancerade ultra-superkritiska (A-USC) pannhuvuden 700-760 grader, 350 bar Krypstyrka (800H eller 800HT)
Mottagarrör för koncentrerad solenergi (CSP). 500-600 grader, smält salt Saltkorrosion, termisk stabilitet
Nukleär ånggeneratorslang (CANDU) 300-350 grader, högrent vatten Låg kobolt, SCC-beständighet, ASME III-överensstämmelse

3. Värmebehandling och metallbearbetning

 
 
Ansökan Driftsvillkor Varför Seamless Incoloy 800
Strålningsrörvärmare 700-900 grader, förbränningsatmosfär Oxidationsbeständighet, kryphållfasthet
Mufflar och repliker 600-800 grader, uppkolande eller neutral Förkolningsmotstånd
Rullhärdsugnsrör 500-700 grader, termisk cykling Dimensionell stabilitet, sömlös undviker svetssprickor

4. Olja och gas (uppströms och mittströms)

 
 
Ansökan Driftsvillkor Varför Seamless Incoloy 800
Surgas värmeväxlare 150-250 grader, H2S + klorider SCC-immunitet, NACE MR0175 (sömlös föredragen)
Tillverkade vattenkylare 100-200 grader, saltlösning + kolväten Kloridresistens
Glykolpåfyllningsrör 150-200 grader, glykol + vatten Allmän korrosionsbeständighet

5. Läkemedel och livsmedelsbearbetning

 
 
Ansökan Driftsvillkor Varför Seamless Incoloy 800
Ren ångdistribution (högt-tryck) 180-200 grader, 10-15 bar ren ånga Ingen svetssträng för att fånga upp föroreningar
Sanitära värmeväxlare 100-150 grader, CIP kemikalier Rengörbarhet, korrosionsbeständighet
Fermentation kylslingor 30-80 grader, milda syror Ej-giftig, lätt att rengöra

Varför Seamless är obligatoriskt i många av dessa applikationer:

 
 
Ansökan Varför svetsade rör inte acceptabelt
High-pressure hydrogen (>50 bar, >200 grader) Väteförsprödning vid svets HAZ
Sur gas (H₂S, NACE MR0175, högt partialtryck) Hårda fläckar vid svetsning; NACE föredrar sömlös
Cyclic high-temperature (>500 grader) Termisk utmattning spricker svetssöm
Kärnsäkerhetsrelaterad-(ASME III) Koden förbjuder i allmänhet längsgående svetsar
Ultra-ren (halvledare, hög-läkemedel) Intern svetssträng fångar upp partiklar
High-pressure steam (>100 bar) Risk för krypbrott vid svetsning

Temperatur-baserad urvalsguide:

 
 
Temperaturområde Rekommenderat betyg Sömlös specifikation
Under 540 grader (1000 grader F) Incoloy 800 (N08800) ASTM B407 eller B163
540-650 grader (1000-1200 grader F) Incoloy 800H (N08810) ASTM B407 (ange N08810)
650-815 grader (1200-1500 grader F) Incoloy 800H (N08810) ASTM B407 (N08810)
815-980 grader (1500-1800 grader F) Incoloy 800HT (N08811) ASTM B407 (N08811)

Fallexempel – SMR Pigtail (bra applikation):

Situation:Ånga metan reformer utlopp pigtail, 800 grader, 25 bar, H₂ + CO atmosfär

Krav:Hög kryphållfasthet, uppkolningsmotstånd, sömlös (ingen svetsning i hög-spänningszon)

Urval:Incoloy 800H (N08810) sömlöst rör, ASTM B407, 2" NPS Sch 80

Resultat:10+ års designlivslängd uppnådd

Fallexempel – Pharmaceutical Pure Steam (bra tillämpning):

Situation:Ångfördelning med hög-renhet, 185 grader, 10 bar

Krav:Ingen förorening, slät inre yta, inga svetssträngar

Urval:Incoloy 800 (N08800) sömlöst rör, ASTM B407, ljusglödgad inre yta

Resultat:Godkänd validering, ingen partikelavgivning

Sammanfattning:Incoloy 800 sömlösa rör fyller kritiska roller i kemi-, kraft-, värmebehandlings-, olje- och gasindustrin och läkemedelsindustrin där temperaturen varierar från kryogen till 815 grader, trycken är höga och konsekvenserna av svetsfogsbrott är oacceptabla. Den sömlösa konstruktionen ger en inneboende integritet som svetsade rör inte kan matcha för dessa krävande applikationer.


F4: Hur jämför Incoloy 800 sömlösa rör med rostfritt stål 316L sömlösa rör för hög-temperatur och korrosiv service?

A:Ingenjörer jämför ofta Incoloy 800 till 316L rostfritt stål eftersom båda är austenitiska och tillgängliga som sömlösa rör. Deras prestanda avviker dock avsevärt vid förhöjda temperaturer och i specifika korrosiva miljöer.

Jämförelse av basmaterial:

 
 
Egendom Incoloy 800 (UNS N08800) 316L rostfritt (UNS S31603)
Nickel (Ni) 30-35% 10-14%
Krom (Cr) 19-23% 16-18%
Molybden (Mo) Ingen (eller spår) 2-3%
Kol (C) Mindre än eller lika med 0,10 % Mindre än eller lika med 0,03 %
Järn (Fe) Saldo (~40-45%) Saldo (~65-70%)
Kostnad (sömlöst rör) 2.5-3.5x 316L Baslinje (1,0x)

Jämförelse av hög-temperaturprestanda:

 
 
Temperatur Incoloy 800 316L Vinnare
Maximal kontinuerlig service 815 grader (1500 grader F) 425 grader (800 grader F) Incoloy 800
Oxidationsmekanism Tunn, vidhäftande Cr2O3-skala Tjock, spädande Fe-rik skala Incoloy 800
Krypstyrka vid 550 grader Bra (låg kryphastighet) Dålig (snabb krypning) Incoloy 800
Draghållfasthet vid 600 grader ~450 MPa ~350 MPa Incoloy 800
Förkolningsmotstånd Bra Dålig Incoloy 800
Sulfidationsbeständighet Måttlig Dålig Incoloy 800

Jämförelse av korrosionsbeständighet:

 
 
Miljö Incoloy 800 316L Vinnare
Kloridspänningskorrosionssprickning (SCC) Immune (Ni >30%) Mottaglig Incoloy 800
Pitting (kloridlösningar) PREN ~25 PREN ~25 Slips (båda måttlig)
Salpetersyra (oxiderande) Excellent Bra Incoloy 800
Svavelsyra (utspädd,<50°C) Måttlig Dålig Incoloy 800
Fosforsyra Bra Måttlig Incoloy 800
Organiska syror Excellent Bra Incoloy 800
Kaustik (NaOH) Bra Dålig (frätande SCC) Incoloy 800
Havsvatten (full nedsänkning) Pittingrisk Pittingrisk Slips (inte bra)

Mekaniska egenskaper vid rumstemperatur (sömlöst rör):

 
 
Egendom Incoloy 800 (glödgat) 316L (glödgat)
Draghållfasthet (min) 450 MPa (65 ksi) 485 MPa (70 ksi)
Sträckgräns (min) 170 MPa (25 ksi) 170 MPa (25 ksi)
Förlängning (min) 30% 35%
Hårdhet (typiskt) 140-190 HB 150-190 HB

Praktiska riktlinjer för tillämpning:

Välj Incoloy 800 Seamless Pipe när:

 
 
Skick Varför
Operating temperature >425 grader (800 grader F) 316L tappar styrka och oxiderar snabbt
Klorider som finns i våt eller fuktig användning 316L SCC-risk (även vid låga temperaturer)
Karburerande eller reducerande atmosfär 316L bildar icke-skyddande skala
Lång livslängd utan byte Incoloy 800 håller längre vid temperatur
Sura processströmmar (förutom starkt svavelsyra) Incoloy 800 mer motståndskraftig
Hög-vätgastjänst 316L kan bli spröda; Incoloy 800 mer motståndskraftig
Sur gas (H₂S) med klorider 316L misslyckas av SCC + gropbildning

Välj 316L sömlöst rör när:

 
 
Skick Varför
Temperatur<400°C (750°F) 316L är lagom och mycket billigare
Inga klorider (eller mycket låga) Ingen SCC-risk
Icke-oxiderande, icke-förkolande miljö 316L passiv film stabil
Havsvatten eller oro för gropbildning med hög-kloridhalt Inte heller är bra; överväg super duplex eller 926
Kostnaden är den primära drivkraften Incoloy 800 är 2,5-3,5 gånger dyrare
Lätt tillgängliga storlekar och scheman 316L seamless finns i stort lager

Prestandadata – Oxidation (viktökning efter 1000 timmar):

 
 
Temperatur Incoloy 800 (mg/cm²) 316L (mg/cm²)
500 grader <1 ~5
600 grader ~3 ~25 (skala spalls)
700 grader ~8 >50 (oacceptabelt)
800 grader ~20 Inte betygsatt (misslyckades)

Prestandadata – Krypning vid 550 grader, 50 MPa stress:

 
 
Material Tid till 1% krypning Dags att bryta
Incoloy 800 (sömlös, glödgat) ~5 000 timmar ~20 000 timmar
316L (sömlös, glödgat) ~500 timmar ~2 000 timmar

Fallexempel – Luftledning för kemisk reaktor:

Service:450 grader, klorider (2-5 ppm), organiska klorider närvarande

316L sömlöst resultat:SCC spricker inom 8 månader (även om materialet var sömlöst misslyckades)

Incoloy 800 sömlöst resultat:6+ års drift, inga sprickor, mindre jämn oxidation

Kostnadsskillnad:Incoloy 800 var 3x 316L, men undvek två byten och produktionsstopp

Fallexempel – Hög-väteledning:

Service:350 grader, 80 bar, 95 % H₂

316L sömlöst resultat:Viss väteförsprödning efter 3 år (minskad duktilitet)

Incoloy 800 sömlöst resultat:8+ år, ingen försprödning

Slutsats:Incoloy 800 är att föredra för hög-vätgas över 50 bar

Sammanfattande jämförelsetabell:

 
 
Faktor Incoloy 800 (B407) 316L (sömlös)
Maximal kontinuerlig temperatur 815 grader (1500 grader F) 425 grader (800 grader F)
Klorid SCC-resistens Utmärkt (immun) Dålig (mottaglig)
Krypstyrka vid 550 grader Hög Låg
Hydrogen service (>50 bar, >200 grader) Bra Marginell
Kostnad (relativ) 2.5-3.5x 1.0x
Bästa applikationen 425-815 grader, klorider, syror, H2 <400°C, clean, no chlorides

Slutlig rekommendation:För service över 425 grader, i miljöer som innehåller klorid-, i högt-vätetryck eller i syror (förutom starka reducerande syror), ger Incoloy 800 sömlösa rör överlägsen prestanda som motiverar dess högre kostnad. För låg-temperatur, ren, icke-kloridservice under 400 grader, förblir 316L sömlösa rör det ekonomiska valet. Ingenjörer bör utvärdera de specifika temperatur-, korrosions-, tryck- och säkerhetskraven för varje applikation snarare än att standardisera något av materialet universellt.


F5: Hur ska en köpare verifiera kvaliteten på Incoloy 800 sömlösa rör vid mottagandet?

A:Kvalitetsverifiering av Incoloy 800 sömlösa rör är avgörande för att förhindra användning av förfalskade, av-specifikationer eller skadat material. En systematisk mottagande inspektionsprocess skyddar mot kostsamma fel och säkerhetsincidenter.

Steg-för-mottagningsinspektion:

Steg 1 – Dokumentationsgranskning

 
 
Dokumentera Vad ska verifieras Röd flagga
Brukstestrapport (MTR) UNS N08800 (inte bara "Incoloy 800"), kemi, draghållfasthet, värmebehandling Heatnummer saknas, ingen signatur
Intyg om överensstämmelse Anger ASTM B407 (eller B163) och inköpsordernummer Generisk, ingen PO-referens
NDU-rapporter (om specificerat) UT-, ET- eller RT-resultat med operatörscertifiering Inget datum, inga acceptanskriterier
Värmebehandlingsjournal Tids-temperaturdiagram som visar glödgningstemperatur och kylningsmetod Saknas eller inkonsekvent

MTR Chemistry Verification (UNS N08800):

 
 
Element Min (%) Max (%) Kontrollera
Nickel (Ni) 30.0 35.0 Måste vara inom räckhåll
Krom (Cr) 19.0 23.0 Måste vara inom räckhåll
Kol (C) - 0.10 Mindre än eller lika med 0,10 %
Aluminium (Al) 0.15 0.60 Inom räckhåll
Titan (Ti) 0.15 0.60 Inom räckhåll
Al+Ti totalt 0.30 1.20 Inom räckhåll

MTR dragverifiering:

 
 
Egendom Krav Kontrollera
Draghållfasthet Större än eller lika med 450 MPa (65 ksi) MTR-värdet måste överstiga minimum
Sträckgräns (0,2 % offset) Större än eller lika med 170 MPa (25 ksi) MTR-värdet måste överstiga minimum
Förlängning i 4D Större än eller lika med 30 % MTR-värdet måste överstiga minimum

Steg 2 – Visuell och märkningsinspektion

 
 
Kontrollera Metod Godtagande
Markerar tydlighet Visuell Läsbar, permanent (stämpel eller bläckstråle-)
Markera innehåll Visuell Värmenummer, UNS N08800, ASTM B407, storlek, schema
Ytans skick Visuell, 2x förstoring Inga sömmar, varv, fjäll, gropbildning, djupa repor
Slutskick Visuell Fyrkantigt skuren, avgradad, inga sprickor
Invändig yta (för B163-rör) Boreskop (om kritiskt) Slät, ingen skala, ingen svetssträng (sömlös har ingen)

Steg 3 – Dimensionell verifiering (punktkontroll)

 
 
Parameter Verktyg Tolerans (ASTM B407, typisk)
Ytterdiameter (OD) Mikrometer eller bromsok Per ASME B36.19 (t.ex. 2" NPS: ±0,4 mm)
Väggtjocklek Ultraljudstjockleksmätare eller stiftmikrometer -12,5 % minsta vägg
Innerdiameter (ID) Beräknad (OD - 2×vägg) eller stiftmått Konsekvent
Längd Måttband ±3 mm för kapade längder
Rakhet Straightedge eller laser 1 mm per 300 mm (typiskt)

För ASTM B163-rör (värmeväxlare):

 
 
Parameter Tolerans
OD (<25 mm) ±0,08 mm
OD (25–50 mm) ±0,10 mm
Vägg (genomsnitt) ±10 % av nominellt
Vägg (minst när som helst) -12,5 % av nominellt

Steg 4 – Positiv materialidentifiering (PMI)

Uppträda påvarje rörlängd(minst två platser per rör). Handhållen XRF (röntgenfluorescens) är acceptabel.

Acceptanskriterier (UNS N08800):

Ni: 30-35 %

Cr: 19-23 %

Mån:<0.5% (distinguishes from 825)

Cu:<0.75%

Fe: balans (vanligtvis 40-45%)

Röda flaggor på PMI:

 
 
Observation Inblandning Handling
Mo >1% Troligen Incoloy 825 eller annan legering Avvisa
Ni<28% Eventuellt 304/310 rostfritt Avvisa
Cr<18% Felaktig legering Avvisa
Ni 35-40 %, Cr 20-23 % Möjligen 800H eller 800HT (acceptabelt men verifiera kol) Acceptera om kolintervallet är acceptabelt
Betydande variation mellan rören Blandade värmer Avvisa hela partiet

Steg 5 – Punktkontroll av hårdhet (rekommenderas för kritisk service)

 
 
Metod Verktyg Godtagande
Rockwell B Bärbar eller bänktestare 75-90 HRB (typiskt glödgat)
Brinell Bärbar (Leeb/UCI-konvertering) 140-190 HB

Hårdhet utanför intervallet indikerar:

95 HRB (>200 HB): Otillräckligt glödgnings- eller kallbearbetat skick

<70 HRB (<140 HB): Over-annealed or incorrect alloy

Steg 6 – Verifiering av oförstörande test (om specificerat)

 
 
NDE-metod Standard Verifiera på Rapport
Ultraljud (UT) ASTM E213 100 % täckning, kalibrering, operatörscertifiering, inga avvisbara indikationer
Virvelström (ET) ASTM E309 eller E571 Referensstandard, känslighet, inga avvisbara signaler
Hydrostatiskt test ASTM B407 Testtryck (1,5x design), varaktighet, inga läckor

Steg 7 – Tillplattad test (förstörande, på prov – för B163-rör eller när specificerat)

Skär en ring från en rörände (inte från en användbar längd)

Platta till mellan parallella plattor tills avståndet=2/3 av den ursprungliga OD

Ingen sprickbildning tillåten

Översiktschecklista för mottagningsinspektion:

 
 
Steg Inspektion Acceptera på prov Acceptera 100 %
1 Dokumentationsgranskning Ja (per heat) -
2 Visuell och markering Ja (per rör) Ja
3 Dimensionell Ja (10 % eller 5 rör min) -
4 PMI - Ja (varje rör)
5 Hårdhet Ja (5 % eller 3 rör min) -
6 NDU-verifiering (om angivet) - Ja (varje rör)
7 Tillplattad test (om specificerat) Ja (1 per värme/storlek) -

Vad du ska göra om materialet inte kan verifieras:

 
 
Fel Handling
Märkning saknas eller är felaktig Avvisa; kan inte acceptera ospårbart rör
PMI misslyckas (fel legering) Omedelbart avslag, karantän, meddela leverantör
Mått utanför tolerans Utvärdera: om mindre, begär koncession; om större, avvisa
För hög hårdhet Begär åter-glödgning eller avvisa
UT/ET misslyckas Avvisa; Använd inte för tryckservice
MTR ofullständig eller misstänkt Begär korrigerad MTR; om inte tillhandahålls, avvisa
Tillplattande provsprickor Avvisa värmen/partiet

Förfalskade material – Röda flaggor:

Price significantly below market (>30 % lägre)

Leverantören kan inte identifiera råvarukällan

MTR ser generiskt ut (inget värmenummer, generisk signatur)

Märkning säger "Incoloy 800" men inget UNS-nummer

PMI visar felaktig kemi

Åtgärd för misstänkt förfalskning:

Använd inte. Sätt allt material i karantän.

Meddela leverantören skriftligen.

Begär tredje-laboratorieanalys (OES-kemi, draghållfasthet, hårdhet).

Gör anspråk baserat på inköpsordervillkor.

Rapportera till branschorganisationer (t.ex. MTI, API).

Tredjeparts-laboratorieverifiering (om tvist):

 
 
Testa Standard Information tillhandahållen
Optisk emissionsspektroskopi (OES) ASTM E1086 Fullständig kemi (inklusive C, S, P)
Draghållfasthet (rumstemperatur) ASTM E8/E8M Styrka, skörd, förlängning
Hårdhet (Rockwell eller Brinell) ASTM E18/E10 Bekräftar glödgat tillstånd
Metallografi (mikrostruktur) ASTM E407 Kornstorlek, karbider, faser
Tillplattad test ASTM B407 Duktilitetsverifiering
Intergranulär korrosion (om det behövs) ASTM G28 Bekräftar korrekt glödgning

Dokumentationslagring:

 
 
Ansökan Lagringsperiod
Allmän industri 5 år (eller efter önskemål från kunden)
Tryckkärl (ASME) 10 år (eller fartygets livslängd)
Kärnkraft (ASME III) Växtens livslängd (vanligtvis 40-60 år)
Offshore / NACE 10 år (eller myndighetskrav)

Sammanfattning – Köparens kvalitetschecklista för Incoloy 800 Seamless Pipe:

 
 
Fas Handling
Innan du beställer Kvalificerad leverantör (ISO 9001, fabriksauktorisation, referenser)
Inköpsorder Ange UNS N08800, ASTM B407 (eller B163), dimensioner, kompletterande tester
Före leverans Begär MTR-granskning, PMI-rapport om möjligt
Vid mottagandet Visuella, märknings-, dimensionskontroller; PMI varje rör
Om det är kritiskt Hårdhet punktkontroll, UT/ET enligt specificerat
Om tvist Laboratorieverifiering från tredje part-
Spela in Behåll all dokumentation enligt myndighetskrav

Genom att följa denna systematiska verifieringsprocess kan köpare med säkerhet acceptera eller avvisa Incoloy 800 sömlösa rör, vilket säkerställer att endast kompatibelt, spårbart material av-kvalitet kommer in i deras kritiska hög-temperatur, hög-tryck eller korrosiva vätskehanteringssystem. Den lilla investeringen i att ta emot besiktning förhindrar kostsamma fel, produktionsförseningar och säkerhetsincidenter nedströms.

info-429-428info-429-429info-427-428

Skicka förfrågan

whatsapp

Telefon

E-post

Förfrågning